Radio Piotrków - od lokalnej tradycji do globalnego zasięgu
Radio Piotrków dziś, to kontynuator tradycji lokalnej komunikacji, choć jego korzenie sięgają 2006 roku w którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o zmianie nazwy na inną ówczesnego "Radia Piotrków" założonego w 1992 roku, które nadawało okolicznie w analogowej technologii fal elektromagnetycznych i było ważnym elementem lokalnej społeczności.
Niespełna dekadę później w 2015 roku, piotrkowska fundacja rodzinna "Wewnątrz Księżyca" powzięła uchwałę aby odnowić ideę lokalnej rozgłośni Radio Piotrków i utworzyła z użyciem narzędzi amerykańskiego ZENO™ rozgłośnię Radio Piotrków - lokalny radiowęzeł od tego dnia zaczął nieustannie docierać do Piotrkowian na całym świecie, stając się globalnym głosem miejskiej diaspory.
Radio Piotrków, zarówno w swojej pierwotnej jak i obecnej formie, jest wyrazem dążenia rodowitych Piotrkowian do tworzenia własnego medium, które odzwierciedla unikalny charakter miasta i ułatwia komunikację. Jest to historia o lokalnej dumie, zaangażowaniu i nieustannej potrzebie komunikacji, która przetrwała próbę czasu i zmian. W erze cyfrowej, gdzie technologia DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) codziennie zyskuje na znaczeniu, Radio Piotrków stoi na progu rewolucji, która może całkowicie zmienić sposób, w jaki odbieramy i doświadczamy radia. Technologia DAB+, będąca cyfrowym odpowiednikiem analogowego FM, oferuje słuchaczom szereg korzyści. Przede wszystkim interakcja z słuchaczem i jakość dźwięku w DAB+ jest znacznie wyższa niż w radiu FM, a sygnał jest bardziej odporny na zakłócenia i szumy. Dzięki temu słuchacze mogą cieszyć się czystym i wyraźnym brzmieniem bez względu na warunki atmosferyczne czy odległość od nadajnika.
W Polsce, gdzie planowane jest stopniowe wygaszanie nadawania w technologii fal elektromagnetycznych (FM) na rzecz DAB+, Radio Piotrków może stać się pionierem wśród lokalnych stacji, które przechodzą na cyfrowe nadawanie. To otwiera przed stacją nowe możliwości, takie jak stworzenie kanałów tematycznych, które mogą przyciągnąć indywidualne grupy słuchaczy, oferując im treści dostosowane do ich zainteresowań, potrzeb i gustu w oparciu o współczesną technologię radiową.
DAB+ to nie tylko lepsza jakość dźwięku, ale także większa różnorodność i dobór programów radiowych. W systemie DAB+ może nadawać więcej stacji radiowych w tym samym paśmie częstotliwości, co w FM, co oznacza, że słuchacze mają dostęp do szerszej gamy stacji bez konieczności przeszukiwania całego pasma. To również szansa dla Radia Piotrków, by wyróżnić się unikalnymi treściami, które będą odzwierciedlały lokalną kulturę i społeczność, jednocześnie docierając do globalnej diaspory Piotrkowian.
W kontekście globalnym, gdzie coraz więcej krajów przechodzi na nadawanie cyfrowe, Radio Piotrków wykorzysta DAB+ do zwiększenia swojej widoczności i wpływów. W Polsce, gdzie cyfrowe radio DAB+ jest wciąż w fazie rozwoju, Radio Piotrków DAB+ może stać się liderem w promowaniu tej technologii, udawadniając jej zalety i polecając słuchaczom przejście na cyfrowe odbiorniki radiowe pozwalające być uczestnikiem kolejnych etapów ewolucji technologii radiowej.
Radio Piotrków z jego bogatą historią i nowoczesnym podejściem, było gotowe na dzisiejszą przyszłość od dnia rozpoczęcia nadawania w 2015 roku - wówczas Polska regionalnie stawiała pierwsze kroki w technologii DAB+ a właściciel rozgłośni Radio Piotrków jest jednym z pierwszych w europie wnioskujących o koncesję w technologii DAB+. To historia o adaptacji i innowacji, o lokalnej dumie i globalnym zasięgu, o tradycji i przyszłości – historia, która nadal się pisze w sercach i umysłach Piotrkowian, gdziekolwiek się znajdują.